O samochodach, motocyklach i rowerach ...
adrian58ms
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2013 23:10

prawko kat A

Postautor: adrian58ms » 03 lip 2013 23:13

mam pyt dlaczego nie mogę jeździć motorem po uk choć mam prawko kat A zrobione w Polsce i wymienione na uk ?

ancia
Gastarbeiter
Posty: 31
Rejestracja: 31 lip 2007 21:59

Postautor: ancia » 05 lip 2013 10:09

Wydaje mi się że wynika to z przepisów o ruchu drogowym w tym kraju, ale mogę się mylić 8)

adrian58ms
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2013 23:10

Postautor: adrian58ms » 05 lip 2013 10:33

no dobrze ale pisaem do twoja europa i dostaem taka odpowiedz
Szanowni Państwo!

Poniżej znajduje się odpowiedź na Państwa zapytanie. Pragniemy zaznaczyć, że porady udzielone przez serwis Twoja Europa – Porady mają charakter niezależny i nie wyrażają opinii Komisji Europejskiej ani pozostałych instytucji UE czy też ich pracowników. Porady te nie są też wiążące dla Komisji Europejskiej ani pozostałych instytucji UE czy instytucji krajowych.

Szanowny Panie

Na mocy prawa UE (Dyrektywa 2006/126/EC), prawa jazdy wydane przez jeden z krajów członkowskich powinny być rozpoznawane przez inne kraje członkowskie. Tak więc Pana dokument prawa jazdy wydany w Polsce zachowuje swoją ważność również na terytorium Wielkiej Brytanii.

Wymiana dokumentu prawa jazdy jest zależna wyłącznie od Pana woli (nie jest zatem obowiązkowa). Sprawdzenie czy prezentowany przez Pana dokument jest ważny jest zadaniem urzędu dokonującego wymiany. Nie powinien Pan jednak być proszonym o poddanie się ponownemu testowi teoretycznemu czy też praktycznemu.

Wymiana prawo jazdy zostanie dokonana jedynie w przypadku obywateli, którzy stają się rezydentem, w kraju gdzie pragną oni dokonać wymiany (tj. przebywają na terytorium danego kraju przez przynajmniej 185 dni w roku ze względu na więzy rodzinne czy też zawodowe). Władze brytyjskie mogą odmówić wymiany dokumentów jedynie w przypadku gdy przedstawiony dokument jest wydany przez kraj trzeci (nie należący do Unii Europejskiej – co w Pana przypadku nie zdaje się mieć zastosowania) lub w przypadku gdy Pana prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych zostało ograniczone, zawieszone, wycofane lub anulowane przez którykolwiek inny kraj UE.

Niezależnie od tego czy zdecyduje się Pan wymienić posiadane prawo jazdy czy nie, w momencie kiedy jest Pan rezydentem Wielkiej Brytanii, podlega Pan przepisom prawa brytyjskiego dotyczącym badań lekarskich dla kierowców (jak i okresu ich ważności) . W związku z tym kompetentne instytucje w UK mogą nanosić na Pana dokument stosowne informacje i wymagać od Pana odnowienia badań lekarskich, nawet w przypadku gdy według przepisów prawa polskiego Pana prawo jazdy zachowuje jeszcze ważność.

Tak więc jeśli strona brytyjska odmawia Panu prawa do wymiany ważnego dokumentu żądając od Pana poddania się ponownym testom praktycznym i teoretycznym, i nie daje się przekonać Pana referencjom do stosownych przepisów prawa wspólnotowego, zalecałabym Panu kontakt z serwisem SOLVIT. Więcej informacji na ten temat, jak i adres komórki w Polsce, z która powinien Pan kontaktować się w pierwszej kolejności dostępny na stronie http://ec.europa.eu/solvit/site/index_pl.htm.

Mając nadzieję że udzielone informacje okażą się przydatne dziękuję serdecznie za kontakt z nami.

Z poważaniem

Twoja Europa – Porady

Aby złożyć kolejne zapytanie, należy wejść na stronę Twoja Europa – Porady. Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość.

Państwa pierwotne zapytanie było następujące:
Witam ponownie w sprawie kat A motocykl. Zrobiłem prawo jazdy kat A w Polsce, przyjechałem do pracy w Wielkiej Brytanii i owe prawo jazdy zostało wymienione na Angielskie, z tym że w tym kraju nie uznają mojego prawa jazdy tej kategorii ze względu na inne bezpieczeństwa drogowe (jazda inna stroną niż w innych krajach (lewą) )to tak jak bym stracił moją kat A w UK jak wyjadę za granice państwa mogę tam sobie kupić i jeździć . I tu nasuwa się pytanie, dlaczego jesteśmy tak dyskryminowani. Czy jak Anglicy wyjeżdżają na wakacje za granice na motocyklach są tak dyskryminowani raczej nie im wolno jeździć, choć to im nie robi różnicy ze jadą drugą strona i na pewno jak by choć jeden z nich chciał przystąpić do egzaminu w Polsce lub nie jednym kraju UE to na pewno by nie zdał. Mi tu DVLA kazał znowu robić Prawo jazdy na motocykl żeby się poruszać w tym kraju na motorze, proszę mi powiedzieć dlaczego tak jest i co mam z tym problemem zrobić.



P.S.
Moim kolegom policja zabrała motocykle na parking policyjny i dostali karę grzywną bo nie uwzględniają tej kategorii w tym kraju jak zrobiłeś w innym

Z góry dziękuje i czekam na odpowiedz w tej sprawie
Pozdrawiam Adrian Jaroszczak

Czy chcieliby Państwo poinformować serwis TWOJA EUROPA – PORADY o tym, czy udzielona odpowiedź była zadowalająca? Kliknij tutaj.

Z poważaniem,

Twoja Europa – Porady


czyli dyskryminacja ?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 05 lip 2013 13:11

Nie bardzo lapie. Co masz na mysli piszac ze "nie uznaja kategorii"? Wymieniles prawo jazdy z dwiema kategoriami a dostales w zamian prawo jazdy z jedna???

adrian58ms
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2013 23:10

Postautor: adrian58ms » 06 lip 2013 11:00

nie to nie tak mam kategorie w plastiku ale jak chcialem ubezpieczyc motocykl to powiedzieli mi ze nie widza mojej kategorii w systemie czyli po za granicami uk moge normalnie jezdzic a wu nie ?


Wróć do „Motoryzacja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 28 gości