Tematy związane ze zdrowiem, medycyną i sprawami rodzinnymi.
cork
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 14 lip 2016 08:59

Borelioza - co i niej wiecie?

Postautor: cork » 10 lis 2017 13:17

Cześć! Dużo się pisze/ mówi o boreliozie, a coraz więcej kleszczy jest nia zarażonych. Czytam sporo na ten teamt na np. tej stronie http://boreliozaonline.pl/gdzie-diagnozowac-borelioze/ i napisali tam, że najlepszą metodą diagnostyki tej choroby są testy z krwi. Ogólnie tam jest sporo porad, wskazówek dotyczących boreliozy. Czy Wy chorowaliście na nią?

amamiel
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2017 09:53
Kontaktowanie:

Re: Borelioza - co i niej wiecie?

Postautor: amamiel » 28 lis 2017 10:08

Na szczęście nigdy nie chorowałam na tę chorobę, i bardzo nie chciałabym zachorować - jej wyleczenie sprawia masę kłopotów, a i tak mogą pojawić się komplikacje.

winogronko
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 22 lut 2018 07:19
Kontaktowanie:

Re: Borelioza - co i niej wiecie?

Postautor: winogronko » 22 lut 2018 07:30

Mam koleżankę , która zaraziła się boreliozą właśnie od ugryzienia kleszcza ... boryka się z tą choroba już 15 lat... skutki niestety są takie , że ma problemy ze wzrokiem , a raczej z ciśnieniem w oczach , problemy z donoszeniem ciąży ... poroniła kilka razy, no i nie ma mowy o naturalnym porodzie ... nie życzę nikomu

odetaj
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 24 lut 2018 15:42

Re: Borelioza - co i niej wiecie?

Postautor: odetaj » 24 lut 2018 15:49

Borelioza – fazy
W obrębie boreliozy wyróżniamy 3 fazy kliniczne: wczesną miejscową (ograniczoną), wczesną rozsianą i późną.
Pierwszą typową kliniczną manifestacją pierwszego okresu boreliozy jest rumień wędrujący. Pojawia się zwykle pomiędzy 7. a 14. dniem od ugryzienia, choć zdarza się, że występuje dopiero po 5-6 tygodniach lub wcale.
Pseudochłoniak boreliozowy, będący niebolesnym naciekiem zapalnym w miejscu pokąsania przez kleszcza, jest alternatywnym obrazem klinicznym pierwszej fazy boreliozy. Występuje głównie na płatku ucha, sutku lub na mosznie.
Znaczna liczba pacjentów pediatrycznych z boreliozą rozwija postać wczesną rozsianą choroby, której najczęstszym objawem są liczne rumienie będące wynikiem bakteriemii (obecności bakterii we krwi). Zmiany wtórne boreliozy są zwykle mniejsze niż zmiana pierwotna. Często towarzyszą im objawy grypopodobne z powiększeniem obwodowych węzłów chłonnych (limfadenopatią).

Niezwykle rzadko dochodzi w wyniku boreliozy do rozwoju aseptycznego zapalenia opon mózgowych czy też zapalenia mięśnia sercowego z różnego stopnia blokami przedsionkowo-komorowymi (mniej niż 1 proc.).
Dość typowe po boreliozie jest nawrotowe, wędrujące reumatoidalne zapalenie stawów, zwykle dużych (np. kolanowy), przebiegające z obrzękiem. Miejscowe zajęcie układu nerwowego, neuropatie (stan chorobowy dotykający nerwy obwodowe są także manifestacją II okresu boreliozy.

Porażenie nerwu twarzowego pojawia się relatywnie często wśród dzieci i może być jedynym objawem boreliozy. U osób starszych znacznie częściej dochodzi do radikulopatii. Jest to, niejednokrotnie, bardzo silny ból neuropatyczny z towarzyszącymi zaburzeniami czucia i ruchu. Obraz takich dolegliwości boreliozy nazywany to tzw. zespół korzeniowy.


Wróć do „Zdrowie, Medycyna, Rodzina”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 12 gości

cron