O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych
user1041219
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2013 13:05

Powrot do PL i NI contribution

Postautor: user1041219 » 16 wrz 2013 13:12

Mam pytanie odnosnie skladek na NI. Cos mi sie obilo o uszy, ze mozna zostawic to w UK i kontynuowac placenie skladek, z ktorych potem jakies basic pension moze sie zdarzyc, co by moze kiedys jakis rachunek pokrywalo i czy w takim przypadku moge skladki emerytalne w Polsce oplacac osobno czy jest z tym tak, ze emeryture mozna dostawac tylko z jednego kraju? Slyszalem tez, ze na podstawie tych skladek zaliczaja sie lata w Poslce jesli sie to jakos przeniesie do Polski, ale nie jestem tu pewien czy faktycznie tak mozna zrobic no i przede wszystkim czy to mialoby sens. Bardzo prosze o opinie osob, ktore przerabialy ten temat w praktyce.

AnkaMAk
Posty: 0
Rejestracja: 21 kwie 2008 10:33

Postautor: AnkaMAk » 17 wrz 2013 17:06

Hej,

Nie wiem czy Ci to pomoze, ale moja mam pracowala w UK 6 lat, bo brakowalo jej wypracowanych lat do emerytury w PL. Zanim wyjechala z UK napisalam w jej imieniu list do HMRC z prosba o potwierdzenie, ze placila skladki NI; przyslali po 2 tygodniach bez problemu (zestawienie wg lat podatkowych ile zaplacono kazdego roku). Ten list mama zabrala do ZUSu w Polsce, pokazala tez payslipy, ktore zbierala przez cale szesc lat; i skladki i staz uznano, moze spokojnie isc na emeryture. Teraz pracuje w PL i normalnie placi skladki na ZUS przez pracodawce.

Niestety nie wiem czy wysokosc skladek placonych w UK ma wplyw na wysokosc emerytury w Polsce.

beeata
Gastarbeiter
Posty: 86
Rejestracja: 11 wrz 2013 00:46

Postautor: beeata » 17 wrz 2013 17:21

ekspertem nie jestem, ale moim zdaniem emeryture powinno dostawac sie tylko z jednego kraju, no chyba ze ma sie private pension...

jak moglabym sie domyslac, cala masa kombinowalaby, zeby placic minimalne skladki NI (chyba jakies £150 na rok) a na przyklad dostawac co miesiac Child Benefit albo jakies inne sick pay, tax credits itp

dawno temu moja mama pracowala za granica i kiedy przechodzila na emeryture to doliczyli jakos te lata, ktore przepracowala poza Polska... w jaki sposob to naliczali to niestety nie jestem pewna...


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 69 gości